23 marzec 2023

CBA i prokuratura na tropie wyłudzenia środków z Urzędu Marszałkowskiego

zdjęcie: CBA i prokuratura na tropie wyłudzenia środków z Urzędu Marszałkowskiego / fot. PAP
fot. PAP
Funkcjonariusze CBA ujawnili wyłudzenie pieniędzy na szkodę Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego. Miało do niego dojść przy realizacji projektu badawczego, który uzyskał dofinansowanie z funduszy unijnych. Do sprawy zatrzymano pięć osób.

Jak przekazało w środę Centralne Biuro Antykorupcyjne, pieniądze były wyłudzane poprzez zawyżone koszty projektu badawczego, puste faktury i fałszywe oświadczenia.

Na polecenie nadzorującego śledztwo Wydz. do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze funkcjonariusze CBA zatrzymali pięć osób na terenie województwa mazowieckiego oraz zachodniopomorskiego. Dokonali też przeszukań w miejscach ich zamieszkania.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze Ewa Antonowicz, do sprawy zatrzymano dwie kobiety i trzech mężczyzn – to osoby związane z kilkoma spółkami, w tym zarządzające spółką, której przyznano unijne dofinansowanie.

Rzeczniczka wyjaśniła, że dofinansowanie było przeznaczone na realizację projektu badawczego dotyczącego opracowania technologii oczyszczania zużytych drewnianych podkładów kolejowych ze szkodliwych substancji, którymi były zakonserwowane.

"Dzisiaj podejrzani usłyszeli zarzuty oszustwa i wyłudzenia funduszy unijnych, poświadczenia nieprawdy w dokumentach i prania brudnych pieniędzy. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. Jako środki zapobiegawcze zastosowano wobec podejrzanych dozory policji i zakazy opuszczania kraju" – powiedziała PAP prokurator Antonowicz.

Dodała, że instytucjami pokrzywdzonymi jest samorząd woj. lubuskiego, którego szkoda została oszacowana na 1,3 mln zł oraz Główny Instytut Górnictwa w Katowicach, który miał stracić na procederze 800 tys. zł.

CBA przekazało, że czynności zrealizowano w ramach śledztwa dot. wyłudzenia dofinansowania do projektu badawczego podmiotu gospodarczego ze środków finansowych Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020.

Według CBA podmiot gospodarczy doprowadził urząd marszałkowski do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości poprzez złożenie nieprawdziwych informacji oraz nierzetelnych oświadczeń, które warunkowały pozytywne rozpatrzenie wniosku o przyznanie dofinansowania na realizację projektu.

Ponadto, podmioty gospodarcze zaangażowane w proceder miały sztucznie zawyżać koszty projektu poprzez wystawianie zawyżonych lub nieodzwierciedlających rzeczywistych zdarzeń gospodarczych faktur, dotyczących rzekomych kosztów poniesionych w ramach realizacji projektu – napisano w komunikacie.

CBA zaznaczyło, że to pierwsza realizacja procesowa będąca wynikiem przeprowadzonej kontroli przez Delegaturę CBA w Poznaniu. Zaznaczono, że sprawa ma charakter rozwojowy. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ mark/