reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
4 sierpień 2024

W Poznaniu barwny korowód w ramach obchodów Święta Bamberskiego

zdjęcie: W Poznaniu barwny korowód w ramach obchodów Święta Bamberskiego / fot. PAP
fot. PAP
Barwny korowód przejdzie w niedzielę ulicami Poznania w ramach obchodów Święta Bamberskiego. Osadnicy z Bambergu leżącego w południowej Frankonii przybyli do stolicy Wielkopolski kilka wieków temu, dziś bamberskie korzenie ma wielu mieszkańców miasta.
REKLAMA

Barwny korowód ruszy o godzinie 14.00 z ul. Mostowej. Następnie przemarsz prowadzić będzie przez Chwaliszewo, ul. Wielką, Stary Rynek, ul. Wodną, plac Kolegiacki. Korowód zakończy się na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta, gdzie zostanie powitany przez władze Poznania. Odbędzie się też ceremonia udekorowania figury Bamberki stojącej na poznańskim Starym Rynku.

W ramach obchodów zaplanowano także widowisko "Z Kolbergiem w Poznaniu", oraz koncert Orkiestry Miasta Poznania przy MPK, wystąpi też Zespół Pieśni i Tańca Siekieracy. Dla najmłodszych przygotowano zagrodę bamberską oraz animacje. Wieczorem odbędzie się także koncert "Rock&Fire".

Święto Bamberskie jest finałem Festiwalu Tradycji Poznańskich; wydarzenia, którego celem jest m.in. pokazanie niematerialnego dziedzictwa kulturowego miasta czy zaprezentowanie działań instytucji i organizacji pielęgnujących tradycje i zwyczaje stolicy Wielkopolski. Wszystkie atrakcje w ramach wydarzenia są darmowe.

Osadnicy z Bambergu, leżącego w południowej Frankonii (Bawaria w Niemczech), przybyli w okolice Poznania na zaproszenie władz miasta w początkach XVIII wieku i osiedlili się w podpoznańskich miejscowościach zniszczonych i wyludnionych z powodu wojen i zarazy. Przybysze szybko zasymilowali się z miejscową ludnością. Na początku XX wieku okoliczne wsie włączono do miasta i stały się jego dzielnicami. Obecnie potomkowie osadników z Bambergu stanowią integralną część poznańskiej społeczności.

Święto Bamberskie organizowane jest dla upamiętnienia rocznicy podpisania pierwszego kontraktu między miastem a przybyłymi osadnikami. Pierwszy taki kontrakt, według zachowanych dokumentów, zawarto 1 sierpnia 1719 r. (PAP)

ajw/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Gozdnica
6.8°C
wschód słońca: 07:00
zachód słońca: 16:25
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gozdnicy