Proponujemy bezpłatną komunikację zbiorową dla płacących podatki w Warszawie
Kandydat PiS na prezydenta Warszawy Tobiasz Bocheński podczas czwartkowej konferencji poświęconej komunikacji w mieście powiedział, że "Warszawa jako stolica musi rozwijać nowoczesną pełnowymiarową strategię transportową tak, aby po mieście wszyscy mogli przemieszczać się w sposób wygodny, praktyczny i w sposób krótki".
"Musimy patrzeć na Warszawę jako stolicę aglomerację, do której przyjeżdża bardzo dużo mieszkańców z okolicznych powiatów i gmin" - powiedział Bocheński.
Podkreślił, że "aby system komunikacyjny cieszył się powodzeniem, musi być uznawany i ceniony przez wszystkich warszawiaków". "Musi być ich pierwszym wyborem" - zaznaczył.
"Proponujemy bezpłatną komunikację zbiorową dla wszystkich, którzy płacą podatki w Warszawie" - powiedział Bocheński.
Zwrócił uwagę, że "budżet miasta na transport zbiorowy wydaje rocznie 4 mld 200 mln złotych, podczas gdy zyski ze sprzedaży biletów na komunikację miejską to 1 mld 200 mln zł". "To pokazuje, że mimo, iż mieszkańcy płacą za bilety, znacząca część środków i tak przekazywana jest na nie z budżetu miasta" - zauważył.
"Jesteśmy przekonani, że 1 mld 200 mln zł jesteśmy w stanie spokojnie zmieścić w budżecie miasta, dzięki preferencji jaką będzie komunikacja zbiorowa dla tych, którzy płacą podatki w Warszawie" - zapewnił Bocheński. Ocenił, że "ta propozycja będzie zachętą, aby zameldowywać się w stolicy".
Zwrócił uwagę, że tego rodzaju rozwiązania funkcjonują już w kilku miastach. Jako przykład podał Luksemburg, Tallin (Estonia) czy Tomaszów Mazowiecki.
Powiedział, że zaproponowane rozwiązanie pozowali zmniejszyć korki w mieście, zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza i ułatwi przemieszczanie się bez "ideologicznej wojny z kierowcami".
Wprowadzając rozwiązanie planowane jest skorzystanie z systemu, który już funkcjonuje w przypadku Karty Warszawiaka.
Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę, 7 kwietnia br. Ewentualna druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast – 21 kwietnia.
Oprócz Bocheńskiego o urząd prezydenta Warszawy ubiegają się: obecny włodarz stolicy Rafał Trzaskowski – kandydat Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicji Obywatelskiej, Magdalena Biejat – kandydatka Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy i Ruchów Miejskich, Przemysław Wipler – kandydat Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców, Janusz Korwin–Mikke – kandydat Komitetu Wyborczego Bezpartyjni i Romuald Starosielec – kandydat Komitetu Wyborczego Ruch Naprawy Polski. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek